Zapisz do książki
Dodaj do ulubionych
Czytaj później ...

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
26 Komentarzy

macarons

Makaroniki to delikatne, lekkie ciasteczka z białek, migdałów i cukru pudru. Mają cienką, chrupiącą skorupkę i delikatny środek. Sklejone są po dwa dowolnym, ale raczej stabilnym nadzieniem.

Makaroniki nie są trudne do przygotowania dla tych, którzy opanowali już tę sztukę. Robi się je szybko i właściwie zawsze tak samo. Zmienia się tylko kolor użytego barwnika i nadzienie w środku.

Jednakże początki nie są łatwe. Potrzeba dużo cierpliwości i czasu, aby nauczyć się je przygotowywać. Wymagane jest naprawdę dużo zaparcia i chęci. Nie należy się poddawać po pierwszych porażkach. Makaroniki lubią być bowiem kapryśne, a szczególnie te przygotowane na bezie francuskiej, pomimo że są dość proste w przygotowaniu, wymagają precyzji.

Poniżej postaram się dokładnie wyjaśnić w jaki sposób przygotowuje się makaroniki oraz podać parę wskazówek, aby uniknąć błędów.

Składniki:

Makaroniki składają się z białek, migdałów i cukru pudru. Białka powinny zostać oddzielone od żółtek 2- 3 dni przed przygotowaniem makaroników i przechowane (przykryte) w lodówce. Przed przystąpieniem do pracy należy białka wyciągnąć wcześniej z lodówki tak, aby miały temperaturę pokojową.

Migdały powinny być zmielone i bez skórki tak, aby miały ładny, czysty kolor, bez względu na to, czy będą białe, czy zabarwione barwnikiem spożywczym. Zmielone migdały bez skórki można kupić w sklepie lub przygotować je samemu w domu. Najłatwiej jest wybrać kupne, wtedy mamy oczywiście mniej pracy. Jeśli ktoś chce przygotować je w domu, to należy najpierw włożyć całe migdały do miski i zalać wrzącą wodą. Pozostawić na co najmniej 5 minut. Następnie migdały obrać ze skórki, ściskająć migdał palcami.  Skórka po sparzeniu wrzątkiem powinna ładnie odchodzić. Migdały należy oczyścić bardzo dokładnie. Jeśli z niektórych migdałów skórka nie chce łatwo odejść, należy zalać je ponownie wrzątkiem, odczekać 5 minut i obrać. Obrane migdały należy osuszyć na ściereczce i wysuszyć w piekarniku przez ok. 10min, w temperaturze 120°C. (Pilnować, aby się nie zarumieniły). Po ostygnięciu należy je zmielić na mąkę i ponownie suszyć w piekarniku ok. 10min. w temperaturze 120°C. Pozostawić do ostygnięcia. Osobiście polecam kupić gotowe zmielone migdały bez skórki. Cały proces przygotowania ich w domu jest, jak widzicie, bardzo pracochłonny.
Ważne jest, aby zmielone migdały wymieszać z częścią cukru pudru i ponownie zmielić, a następnie przesiać przez sitko, aby ta mieszanka migdałowo- cukrowa była sypka jak mąka. (Migdały mieli się z cukrem pudrem, w przeciwnym wypadku z mielenia samych migdałów można otrzymać masło migdałowe ;)). Makaroniki bowiem nawet z małymi kawałkami migdałów nie są gładkie i wyglądają nieładnie.

Do masy na makaroniki można dodać troszkę barwnika spożywczego, aby nadać im koloru. Najlepsze są do tego celu barwniki w proszku albo w paście. Płynnych barwników lepiej unikać, ponieważ mogą rozrzedzić masę. Można ewentualnie dodać parę kropli barwnika w płynie dla uzyskania pastelowego koloru.

Przybory kuchenne:

Do przygotowania makaroników potrzebne są:

- waga kuchenna
Jedną z najważniejszych czynności przy przygotowywaniu makaroników jest dokładne odmierzenie składników. Muszą być one dokładnie zważone na wadze, a w szczególności białka. Parę gramów mniej lub więcej może wpłynąć niekorzystnie na wygląd makaroników.

- mikser lub robot kuchenny
Mikser jest potrzebny do ubicia na sztywno piany z białek, a następnie piany z cukrem pudrem (w przypadku bezy francuskiej) lub z syropem cukrowym (w przypadku bezy włoskiej).

- malakser / blender i sitko
Migdały należy zmielić na mąkę. Kupne, zmielone migdały mogą zawierać kawałki, dlatego też należy je ponownie zmielić z częścią cukru pudru. Następnie zmiksowane migdały i cukier puder należy przesiać przez sitko, aby otrzymać gładką, mąkę migdałową.

- szpatułka (łopatka) silikonowa
Szpatułka silikonowa najlepiej nadaje się do mieszania masy na makaroniki.

- rękaw (worek) cukierniczy z tylką z okrągłą końcówką
Można skorzystać w rękawa cukierniczego wielokrotnego użytku lub jednorazowego worka oraz tylki z okrągłą końcówką o wielkości otworu ok. 7- 10mm.

- blacha do pieczenia
Makaroniki piecze się na dużej blasze wyłożonej papierem do pieczenia lub położonej na niej macie silikonowej. Ważne jest, aby blacha była prosta, żeby masa się po niej nie rozlewała.

- mata silikonowa do makaroników lub papier do pieczenia
Mata silikonowa ułatwia zrobienie równych i okrągłych makaroników. Jest bardzo praktyczna i ułatwia pracę. Używam jej zawsze i mam pewność, że wszystkie makaroniki będą tej samej wielkości.

Zamiast maty można użyć również papieru do pieczenia. Chcąc uzyskać jednakowej wielkości makaroniki dobrze jest przygotować sobie szablon. W tym celu należy na jednym papierze do pieczenia narysować w odstępach okręgi o średnicy 3,5cm. Następnie na ten szablon należy położyć drugi kawałek papieru do pieczenia, na którym będą formowane makaroniki. Należy pamiętać, aby przed pieczeniem wyciągnąć papier z szablonem.

- termometr cukierniczy
Termometr cukierniczy jest potrzebny do przygotowania makaroników na bezie włoskiej. Robiąc makaroniki tą metodą należy bowiem ugotować syrop cukrowy.

Sposób przygotowania:

Makaroniki mogą być przygotowane na bezie francuskiej lub włoskiej. Makaroniki na bezie francuskiej (z dodatkiem cukru pudru do ubitej masy białkowej) są łatwiejsze do przygotowania, wymagają jednak więcej uwagi i precyzji. Makaroniki na bezie włoskiej są trudniejsze w przygotowaniu, ponieważ wymagają ugotowania syropu cukrowego o odpowiedniej temperaturze. Odpowiednia temperatura jest decydująca o sukcesie wypieku. Makaroniki na bezie włoskiej są stabilniejsze, mniej łamliwe, a jednocześnie delikatne.

Mieszanie:
Bardzo ważne w przygotowaniu makaroników jest mieszanie powstałej masy białkowo- migdałowej. Wychwycenie momentu, w którym masa będzie miała odpowiednią konsystencję to najtrudniejszy etap w przygotowaniu. Zaraz po połączeniu ubitych białek z migdałami i cukrem pudrem masa jest gęsta i należy ją dalej mieszać, aż masa zacznie „spływać” ze szpatułki. Masę należy mieszać silikonową szpatułką od dołu do góry i od brzegu miski do środka. Gotowa masa nie może być ani za gęsta, ani za rzadka. Jeśli masa będzie mieszana za długo makaroniki wyjdą za płaskie i bez stopki.

Formowanie:
Masę należy przełożyć do rękawa cukierniczego z okrągłą tylką o wielkości otworu 7- 10mm. Na przygotowaną blachę wyłożoną papierem do pieczenia (najlepiej z szablonem okręgów umieszczonym pod papierem) lub z silikonową matą, wyciskać z rękawa cukierniczego masę tworząc okręgi o ok. 3cm średnicy. Po uformowaniu makaroników należy kilkakrotnie stuknąć blachą o blat. (Jest to ważne, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza w makaronikach oraz, aby ich powierzchnia zrobiła się gładka).

Odpoczynek:
Gotową blachę z makaronikami należy pozostawić, aby powierzchnia makaroników obeschła. Powstanie wówczas cienka skórka, która po upieczeniu będzie chrupiąca, a na dole utworzy się charakterystyczna dla makaroników stopka/ falbanka. Czas ten może się różnic w zależności od wilgotności powietrza. Najczęściej trwa to od ok. 20 do 60min. (U mnie czas ten wynosi ok. 30- 40min.). Makaroniki są gotowe do pieczenia, gdy po delikatnym dotknięciu opuszkiem palca powierzchnia makaronika nie będzie się do niego kleić.

Czas pieczenia:
Makaroniki należy piec przez ok. 15min. w temperaturze 140°C, najlepiej z funkcją termoobiegu. Czas i temperatura może się lekko różnić w zależności od piekarnika, dlatego należy obserwować makaroniki podczas pieczenia. Nie powinny się one zarumienić. Po upieczeniu należy pozostawić makaroniki na blasze do ostygnięcia i dopiero gdy ostygną ściągnąć je blachy. (W przypadku pieczenia makaroników na papierze do pieczenia można zsunąć go wraz z makaronikami na blat skropiony wodą. Wówczas makaroniki będzie łatwiej ściągnąć z papieru).

Przechowywanie:
Gotowe makaroniki przekłada się dowolnym nadzieniem. Ważne, aby było stabilne i makaroniki się nie „rozjeżdżały”. Nadzienie nie powinno również za szybko rozmiękczyć makaroników. Po przełożeniu makaroników nadzieniem warto jest je przechować przez noc w zamkniętym pojemniku w lodówce. Na drugi dzień będą smaczniejsze.

Makaroniki można przechowywać w zamkniętym pojemniku w lodówce przed ok 3- 7dni w zależności od nadzienia.
Makaroniki można również szczelnie zapakować i zamrozić. Przed spożyciem należy je wyciągnąć z zamrażalnika i wstawić zapakowane do lodówki na noc do rozmrożenia. Po rozmrożeniu należy je spożyć w ciągu 24 godzin.

 

Dlaczego makaroniki nie wyszły:

Makaroniki popękały:

 • za wysoka temperatura pieczenia, co powoduje, że makaroniki za szybko rosną, a następnie pękają. Należy obniżyć temperaturę i wydłużyć czas pieczenia.
 • masa na makaroniki nie została odpowiednio wymieszana, jest za gęsta lub zawiera za dużo pęcherzyków powietrza.
 • makaroniki za krótko odpoczywały i nie utworzyła się jeszcze na nich cienka skórka
 • więcej niż jedna blacha w piekarniku. Zaleca się pieczenie jednej blachy po drugiej.

3

Makaroniki kleją się do maty/ papieru:

 • za krótki czas pieczenia. Makaroniki nie są jeszcze wystarczająco upieczone.
 • nie ostygły dobrze przed ściągnięciem z maty/ papieru.

Tak powinny wyglądać makaroniki od spodu:

2

Makaroniki są płaskie i nie mają stopki:

 • masa na makaroniki była za rzadka. Masa była mieszana za długo lub za energicznie.
 • piana z białek za słabo ubita

Macarons

Masz ochotę upiec swoje pierwsze makaroniki? Tutaj znajdziesz podstawowy przepis na makaroniki na bezie francuskiej: Makaroniki na bezie francuskiej.

Poprzez wysłanie formularza z komentarzem wyrażają Państwo zgodę na zapisanie w naszej bazie następujących danych: podanego imienia, adresu email (jeśli został podany) oraz treści komentarza. Dane te nie będą przekazywane żadnym innym podmiotom. Na Państwa prośbę mogą uzyskać Państwo wgląd do danych zapisanych na naszym serwerze dotyczących Państwa osoby jak również zażądać usunięcia wysłanego komentarza. Więcej informacji na podstronie Polityka prywatności.
Wpisz treść komentarza...
Zaloguj poprzez ( Zarejestruj ? )
lub napisz komentarz jako gość.
Osoby komentujące:
Ładuję komentarz... The comment will be refreshed after 00:00.
 • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
  Martyna · 20 dni temu
  Dzień dobry, mam pytanie. Jutro pierwszy raz zabieram się za pieczenie makaroników i napotkałam pewien problem. Jeśli będę piec 3 blachy, to powinnam na nie wszystkie od razu wyszprycować makaroniki? Wtedy ostatnia blacha będzie się suszyć pół godziny dłużej. Pierwszą przykładowo włożę do piekarnika po 30 min, drugą 15 min później (bo tyle mniej więcej się pieką), czyli po 45 min a trzecią dopiero po godzinie... Czy tak ma być czy powinno się nakładać ciasto na blachę co 15 min?
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
   Joanna Moderator · 20 dni temu
   Musisz wycisnąć całą masę od razu. Nie może czekać w rękawie, czy misce. Makaroniki będą czekać na blasze na swoją kolejkę Możesz spróbować też piec na różnych poziomach jednacześnie. Wszystko zależy od piekarnika. U mnie najpiej sprawdza się pieczenie jednej blachy po drugiej.
 • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
  Monika · 1 miesięcy temu
  Czy gdy używam mąki migdałowej mam jeszcze zmielić ją z cukrem pudrem czy tylko przesiać?
 • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
  Aleksandra · 3 miesięcy temu
  Można użyć migdały w płatkach i je zmielić
 • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
  Karolina · 4 miesięcy temu
  Ile dni wytrzymają makaroniki z masa po upieczeniu? I jak je najlepiej przechowywać ?
 • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
  Karolina · 4 miesięcy temu
  A można użyć maki migdałowej ?
 • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
  Julia · 1 lat temu
  Witam, moje makaroniki są puste w środku, jak temu zaradzić?
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
   Joanna Moderator · 1 lat temu
   Moga być różne powody: za gęste ciasto lub za bardzo napowietrzone. Trzeba go dłużej mieszać. Może być również za wysoka temperatura pieczenia, albo za długi czas pieczenia.
 • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
  Marta · 1 lat temu
  Nie widzę tu przepisu tylko wskazówki jak upiec makaroniki ?‍
 • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
  Jola · 1 lat temu
  Witam można proporcje ile białek a ile zmielonych migdałów a ile cukru pudru
 • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
  Anita · 1 lat temu
  W moich makaronikach stopka wyszła większa niż góra. Co zrobiłam źle?
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
   Joanna Moderator · 1 lat temu
   Super, że wyszła stopka , że za duża to nie mam pojęcia. Raczej jak ktoś się skarży, to że mu ona nie powstała
   • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
    Ola · 5 miesięcy temu
    Beza a długo miksowana i i masa odrobinę za gęsta
 • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
  Patrycja · 1 lat temu
  Piekarnik ustawić z termoobiegiem, albo góra dół?
 • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
  martyna · 2 lat temu
  czy mozna uzyc platkow migdalowych zamiast calych migdalow? bylo tak w jakims przepisie
 • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
  daria · 3 lat temu
  bardzo fajny przepis<3
 • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
  Anna · 3 lat temu
  Witam serdecznie! Szukam przepis na makaroniki z miodem zamiast cukru. Bede bardzo wdzieczna za podpowiedzi. Pozdrawiam, Ania
 • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
  stykra · 3 lat temu
  Witaj,
  Makaroniki robiłam wczoraj. Z twojego przepisu na bezie francuskiej. Przepis przerobiłam pod thermomix.
  Wyszły mi cudowne jak twoje i to z jajek oddzielonych chwilę przed ubijaniem (nawet nie doczytałam, że mam je wcześniej oddzielić)
  Przepis super i jak na pierwsze starcie z makaronikami - wyszłam obronną ręką Przełożyłam dwoma kremami. Mascarpone zmiksowane z kremówiką i truskawkami i drugie z jagodami Znikneły w chwilę pożarte przez gości.
 • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
  Kasia · 3 lat temu
  Nie mogę skomentować pod przepisem, więc dodaję tu: dzieki za ten przepis! robiłam pierwszy raz i wszystko wyszło (no, może poza idealnie okrągłą formą), mimo to, ze mam stary piekarnik w ktorym nie da sie ustawic temperatury, o termoobiegu nie mowiac!
  Tak że nie taka straszna ta francuska beza, jak mówią!
 • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
  Aleksandra · 4 lat temu
  Oglądałam dziś program, w którym pokazane było, że nie potrzeba termometru. Wystarczy zrobić test piórkowy i tez wiadomo, że syrop jest gotowy.
 • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
  Krzysztof · 4 lat temu
  Witam wszystko fajnie pięknie a proporcje mąki z migdałów białek i cukru pudru gdzie mogę znaleźć ?. Pozdrawiam
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
   Joanna Moderator · 3 lat temu
   Proszę bardzo, podstawowy przepis: [url="http://www.domowe-wypieki.pl/przepisy/ciasteczka/makaroniki/671-makaroniki-na-bezie-francuskiej"]"Makaroniki na bezie francuskiej"[/url].
   Inne przepisy znajdziesz w kategorii "Makaroniki".
 • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
  Kasia · 4 lat temu
  Wspaniale wyjaśniony cały proces. Obawiam się, że mimo mojego umiłowania makaroników, nie zdecyduję się na ich osobistą produkcję. Znam siebie, nie jestem zbyt dokładna i cierpliwa. Ale podziwiam Twoje dzieło i logikę w tłumaczeniu. Pozdrawiam
 • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
  Irena · 4 lat temu
  Serdeczne dzieki za te wspaniale rady, obawiam sie, ze bez tych podpowiedzi nie wyszlo by tak dobrze. Moje makaroniki wyszly znakomicie, chociaz nie mialam maki migdalowej bez skorek, tylko ze skorkami, nie byly wiec idealnie biale. Poniewaz byly przeznaczone do domowego spozycia, nie przejelo mnie to za bardzo. Teraz kupilam sobie silikonowa mate i odpowiedni rekaw. Beda nastepne makaroniki. Pozdrowienia!
 • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
  Dorota · 4 lat temu
  Moje makaroniki upiekły się na rumiano :sigh: Proszę o podpowiedź co zrobiłam źle...

Polub nas na ...

Początek strony