Masa maślana

Klasyczna, podstawowa masa maślana do tortu. Masa maślana doskonale nadaje się do obłożenia tortu pod masę cukrową lub marcepanową, do dekoracji tortu, babeczek i innych wypieków oraz do przełożenia blatów.

Masa przygotowana jest z ubitych w kąpieli wodnej jajek z cukrem i oczywiście masła. Masa jest stabilna, maślana, ale smaczna i umiarkowanie słodka. Jako, że jest to masa maślana jest dość ciężka i pewnie nie każdemu przypadnie do gustu. Dawniej piekło się torty właśnie z masą maślaną i na mojej stronie znajdziecie pyszny tort, który przygotowywana moja mama na uroczystości rodzinne: "Tort z masą maślaną". Dekoracje z tej masy po schłodzeniu w lodówce długo się utrzymują i zachowują swój kształt. Torty obłożone i udekorowane tą masą nadają się do transportu.

Masę maślaną można przygotować w różnych smakach. Do waniliowej można dodać kakao, roztopioną czekoladę lub krem czekoladowo- orzechowy, aby otrzymać masę czekoladową. Można dodać trochę przetartego przez sitko puree np. z malin, aby nadać masie różowego koloru i owocowego posmaku. Można dodać trochę alkoholu, soku z cytryny, ekstraktu waniliowego, kawy, barwnik spożywczy itp.

Składniki:

  • 400 g masła, temperatura pokojowa
  • 5 jajek (rozmiar M)
  • 100 g cukru
  • ok. 10 ml spirytusu, wódki, rumu lub likier pomarańczowy (opcjonalnie)

Sposób przygotowania:

  1. Przed przystąpieniem do przygotowywania masy należy wybrać dwa garnki. Mniejszy (o średniej wielkości) i od niego trochę większy. Mniejszy musi dobrze trzymać się na tym większym. (Sprawdzić, nakładając jeden na drugi). Mniejszy garnek, w którym będą ubijane jajka w kąpieli wodnej nie powinien być za mały, ponieważ masa jajeczna podczas ubijania mocno zwiększa swoją objętość.
  2. Do większego garnka należy wlać tyle wody, aby po nałożeniu na niego mniejszego, woda nie dotykała, w żadnym wypadku jego dna. (Wystarczy ok. 1- 2 cm wody).

3

  1. Jajka (całe) i cukier przełożyć do mniejszego garnka. Garnek z wodą zagotować.
  2. Gdy woda w garnku się zagotuje, zmniejszyć moc palnika na niski. (Ważne, aby woda cały czas parowała). Na garnek z wodą nałożyć mniejszy garnek z jajkami i cukrem.

4

  1. Ubijać mikserem ręcznym na najwyższych obrotach ok. 10 minut. (Masa jajeczna mocno urośnie. Stanie się jasna i puszysta).

5

6

  1. Następnie garnek z masą jajeczną przełożyć do zimnej wody i dalej ubijając na najwyższych obrotach przez kilka minut całkowicie ją ostudzić. (Najłatwiej sprawdzić, czy masa jajeczna jest już chłodna, dotykając palcem dna garnka).

7

  1. Osobno utrzeć miękkie masło na jasną, kremową masę.

8

  1. Dalej miksując, dodawać stopniowo do masła ostudzoną masę jajeczną, miksując do połączenia się składników.

9

  1. Jeśli masa będzie przeznaczona do spożycia dla dorosłych, polecam dodać alkohol. (Miksując masę, wlewać małymi porcjami alkohol). Można dodać również 1 łyżeczkę ekstraktu waniliowego. (Inne możliwości smakowe, czytaj niżej w uwagach).

2

Uwagi:

  • Masło musi być prawdziwe (min. 82% tłuszczu) i ocieplone do temperatury pokojowej. Nie może być jednak za miękkie, ani płynne.
  • Masło i masa jajeczna powinny mieć tę samą temperaturę, gdy będziemy je łączyć.
  • Masę jajeczną dodajemy powoli. Kolejną porcję dodać, gdy wcześniejsza połączy się z masłem.
  • W zależności od potrzeb, można zmienić lub wzbogacić smak masy.
    • Masa czekoladowa (3 propozycje do wyboru):
      • Dodać kakao do smaku i otrzymania odpowiedniego koloru.
      • Dodać roztopioną i ostudzoną do temperatury pokojowej, ale jeszcze płynną czekoladę.
      • Dodać kilka łyżek kremu czekoladowo- orzechowego typu Nutella.
    • Masa owocowa: Wmiksować stopniowo trochę przetartego przez sitko puree z owoców np. malin, jeżyn, jagód. Puree dodać tylko dla koloru, nie za dużo, aby masa się nie zwarzyła.
    • Masa cytrynowa lub pomarańczowa: Dodać startą skórką z cytryny (lub pomarańczy) i ewentualnie trochę likieru pomarańczowego.
    • Masa kawowa: Miksując masę, wlać stopniowo troszkę chłodnego espresso lub np. 2- 3 łyżeczki kawy rozpuszczalnej, rozpuszczonej w łyżce wrzątku i ostudzonej.
    • Masa kolorowa: Dodawać stopniowo barwnik spożywczy (najlepiej w żelu), miksując lub mieszając do otrzymania jednolitej masy.
  • Jeśli dodajemy na końcu alkohol, sok, puree lub inny płyn, musi on mieć także temperaturę pokojową i dodajemy go stopniowo, w małych ilościach.
  • Masę polecam przygotować bezpośrednio przed użyciem. Ma wtedy idealną konsystencję do pokrycia tortu i dekoracji. Jeśli chcecie jednak przygotować masę wcześniej to można ją przechować dobrze zamkniętą w lodówce do kilku dni. Przed użyciem należy ocieplić ją do temperatury pokojowej, a następnie chwilę zmiksować, aby zrobiła się kremowa.
  • Tort obłożony masą maślaną należy schłodzić w lodówce przez co najmniej 2 godziny (lepiej dłużej np. przez noc).
  • Tort polecam wyciągnąć przed podaniem wcześniej z lodówki, aby masa zdążyła ocieplić się do temperatury pokojowej, wtedy będzie smaczniejsza.
  • Gdyby zdarzyło się, że masa się zwarzy, należy podgrzać ją w kąpieli wodnej, mieszając, aż powstanie gładka masa. Masa zrobi się rzadka. Należy ją wtedy schłodzić w lodówce, mieszając co jakiś czas, aż zgęstnieje do pożądanej konsystencji.

Całkowity czas przygotowania:

Ilość porcji

Ilość porcji:

Podana porcja wystarcza do przełożenia i otynkowania tortu o średnicy ok. 20 cm, składającego się z 4 blatów.

Trudność Trudność: średnia
Koszt Koszt: średni
Masa maślana Masa maślana