Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Róże z masy cukrowej

Róża to najbardziej klasyczna dekoracja z masy cukrowej. Jej przygotowanie wcale nie jest trudne.

 1. Najpierw należy przygotować masę cukrową korzystając z tego przepisu: "Masa cukrowa" (Masy wychodzi dużo. Wystarcza jej na obłożenie tortu o średnicy 30cm i zrobienie róż do dekoracji). Następnie należy zabarwić część masy na zielono (listki), a resztę na taki kolor, jaki mają mieć płatki róż.
 2. Różę tworzy się z ok. 6 krążków. W tym celu należy rozwałkować masę cukrową na posmarowanym delikatnie olejem blacie (lub posypanym mąką ziemniaczaną lub cukrem pudrem) i wyciąć z niej kieliszkiem krążki. Gotowe krążki można przykryć zwilżoną ściereczką, aby nie obsychały. Można również odrywać po kawałku masy i formować w dłoniach krążki. (Krążki nie muszą być wcale idealnie równe. Robiłam tym drugim sposobem).
 3. Róże bardzo dobrze formuje się na wykałaczce. Wykałaczkę można wbić np. w styropian, aby stała prosto. Na wykałaczkę należy nałożyć stożek zrobiony z masy cukrowej.

02

 1. Następnie wokół stożka przyklejamy po kolei krążki. (Stożek obkleiłam jednym krążkiem, w kolejnym „rzędzie” przykleiłam dwa, a w ostatnim 3 krążki). Krążki należy odchylać lekko na zewnątrz, formując ładne płatki róż. Przy formowaniu, gdy masa nie chce się skleić, można zwilżyć ją delikatnie wodą lub w przeciwnym wypadku, gdy za bardzo się klei, podsypać lekko cukrem pudrem.

03

 1. Spód róży odrywamy, bo będzie z pewnością za długi.
 2. Z zielonej masy należy uformować listki. Ja formowałam w dłoni, nadając im kształt, a w środku zrobiłam nacięcia plastikowym nożykiem.
 3. Tak przygotowane róże przyklejamy na tort, bądź inne ciasto. (Ozdoby na tort można przykleić za pomocą lukru zrobionego z wody wymieszanej z cukrem pudrem, białka, masy, bądź też specjalnego kleju przeznaczonego do tego celu).

Przykład wykorzystania:

1. "Tort z masą cukrową"

Róże z masy cukrowej

Róże z masy cukrowej

Powiązane przepisy


Biorą udział w konwersacji

Komentarze (48)

 1. Patrycja

Mam pytanie, czy masa cukrowa (ta po obłożeniu tortu) zrobi się mocno twarda?

  Załączniki
 
 1. Joanna Moderator    Patrycja

Tak, będzie twarda i stabilna, ale łatwa do pokrojenia.

  Załączniki
 
 1. Joanna

Beciu bardzo długo (parę miesięcy). Tylko nie wkładaj ich do lodówki, bo tam może być wilgotno, a przechowuj w suchym miejscu w temperaturze pokojowej. Dobrze wysuszone ozdoby włóż do jakiegoś szczelnego pudełka, a pudełko np. do szafki.

  Załączniki
 
 1. Beata G

Jak dlugo moge przechowac ozdoby z masy? i czy dac je szczelnie zamkniete do lodowki?

  Załączniki
 
 1. Joanna

Magdo tak, możesz tak zrobić.

  Załączniki
 
 1. Magda

Czy można użyć zywych kwiatów do dekoracji tortu z masa cukrowa? Probowalam róże zywe posmarowac samym białkiem ale niezbyt dobrze to wyszło a jednak wolalabym żywe ułożyć na wierzchu... Czy moge i czy nic się z nimi nie stanie(zrobie to w dniu...

Czy można użyć zywych kwiatów do dekoracji tortu z masa cukrowa? Probowalam róże zywe posmarowac samym białkiem ale niezbyt dobrze to wyszło a jednak wolalabym żywe ułożyć na wierzchu... Czy moge i czy nic się z nimi nie stanie(zrobie to w dniu wystawienia tortu na stol tylko czy mogą być przez jakis czas w lodowce na torcie przed podaniem) ?

Czytaj więcej
  Załączniki
 
 1. Joanna

Aniu można. Jedna weganka tak zrobiła, ale niestety nie podała ile agaru dodać. Może na opakowaniu pisze jak żelatynę przeliczyć na agar.

  Załączniki
 
 1. Ania

Witam,

Czy zelatyne move zastapic Agarem?

  Załączniki
 
 1. Joanna

Ewelino barwnik dodajesz do gotowej masy i zagniatasz do uzyskania odpowiedniego, jednolitego koloru. Barwnik w proszku musisz rozpuścić uprzednio w minimalnej ilości wody. Ilość dodanego barwnika zależy od użytego barwnika. Jedne są bardziej...

Ewelino barwnik dodajesz do gotowej masy i zagniatasz do uzyskania odpowiedniego, jednolitego koloru. Barwnik w proszku musisz rozpuścić uprzednio w minimalnej ilości wody. Ilość dodanego barwnika zależy od użytego barwnika. Jedne są bardziej intensywne, drugie mniej.
Masę można zrobić również z pianek, ale to już inny przepis i sama jeszcze nie próbowałam.

Czytaj więcej
  Załączniki
 
 1. Ewelina

Czy to prawda,że taką masę cukrową mozna zrobić też z podgrzanych w mikrofalii gotowych pianek typu jojo??

  Załączniki
 
 1. Ewelina

Witam!
Nigdy jeszcze nic nie rozbiłam z masy cukrowej, ale zamierzam zrobić tort urodzinowy dla synka. Barwniki w proszku zakupiłam, myslę, że z masą też sobie dam radę, tylko nie wiem w jakim momencie, ile i jak trzeba dodać sam barwnik. Bardzo...

Witam!
Nigdy jeszcze nic nie rozbiłam z masy cukrowej, ale zamierzam zrobić tort urodzinowy dla synka. Barwniki w proszku zakupiłam, myslę, że z masą też sobie dam radę, tylko nie wiem w jakim momencie, ile i jak trzeba dodać sam barwnik. Bardzo proszę o pomoc i cenne wskazówki. Pozdrawiam

Czytaj więcej
  Załączniki
 
There are no comments posted here yet
Pokaż więcej komentarzy

Skomentuj

Dodajesz komentarz jako Gość
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location

Polub nas na ...

Początek strony