Zapisz do książki
Dodaj do ulubionych
Czytaj później ...

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
4 Komentarzy

kokos

Przy kupnie kokosa należy nim potrząsnąć, aby sprawdzić, czy w środku jest woda. Jeśli słyszymy chlupanie, oznacza to, że kokos jest świeży i możemy go kupić. Nieświeże kokosy są bowiem wyschnięte w środku.

Kokos to bardzo twardy owoc, dlatego zabierając się za jego otworzenie trzeba wiedzieć jak to zrobić. Zdecydowanie nie polecam rzucania kokosem o ziemię lub rozbijanie siekierą. Robiąc to umiejętnie, nie stracimy wody kokosowej i otrzymamy 2 miseczki, które można wykorzystać np. jako pucharki na owoce.

Na skorupie kokosa znajdują się 3 ciemne „oczka”. W jednym z nich należy zrobić dziurę przy pomocy korkociągu (albo ostrego noża). Jedno „oczko” jest zawsze miększe od pozostałych. Przy otwieraniu nie obędzie się bez użycia siły. Najtrudniej jest zacząć. Trzeba mocno nacisnąć na kokos, aby wbić korkociąg. Kolejno należy wkręcać korkociąg tak, jakbyśmy chcieli otworzyć wino.

jak otworzyć kokos

Następnie przez otwór, wylewamy wodę kokosową do miseczki. (Można ją wypić, albo wykorzystać do zrobienia mleka kokosowego).

Następnie można rozbić kokos na pół. Najprostsza metoda to wziąć młotek do ręki i jego wąską stroną uderzać w kokos dokładnie po jego średnicy, obracając go po każdym uderzeniu. (Zawsze tak robię i po paru uderzeniach mam już otwarty kokos).

jak otworzyć kokos

Można również włożyć kokos do rozgrzanego piekarnika (180°C) i piec ok. 30 minut. Kokos należy obserwować. Gdy pęknie, należy go od razu wyciągnąć z piekarnika. Mamy szczęście, gdy tak się stanie. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Jeśli nie pęknie, należy wyciągnąć go po 30min., pozostawić, aż lekko ostygnie i kolejno uderzać w niego młotkiem. Otwieranie powinno pójść łatwiej niż bez podgrzewania.

jak otworzyć kokos

Z otwartego kokosa wyciągamy miąższ. Najłatwiej jest pociąć go ostrym nożykiem na grube paski. Takie kawałki łatwiej się wyciąga. Paski podważamy nożykiem, oddzielając je od skorupki.

jak otworzyć kokos

Miąższ można obrać z brązowej skórki nożem, albo obieraczką do warzyw. Nie jest to jednak konieczne. Skórka jest jadalna. Jeśli robimy wiórki kokosowe, należy tę skórkę usunąć. Jeśli chcemy zrobić płatki do dekoracji - warto ją pozostawić. Płatki kokosowe uzyskamy krojąc miąższ obieraczką od warzyw.

Płatki kokosowe możemy wykorzystać do tego przepisu: "Torcik kokosowy".

Powiązane przepisy


Poprzez wysłanie formularza z komentarzem wyrażają Państwo zgodę na zapisanie w naszej bazie następujących danych: podanego imienia, adresu email (jeśli został podany) oraz treści komentarza. Dane te nie będą przekazywane żadnym innym podmiotom. Na Państwa prośbę mogą uzyskać Państwo wgląd do danych zapisanych na naszym serwerze dotyczących Państwa osoby jak również zażądać usunięcia wysłanego komentarza. Więcej informacji na podstronie Polityka prywatności.
Wpisz treść komentarza...
Zaloguj poprzez ( Zarejestruj ? )
lub napisz komentarz jako gość.
Ładuję komentarz... The comment will be refreshed after 00:00.
 • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
  aga · 6 lat temu
  sprytne z tym kokosem.....i działa
 • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
  Julia · 6 lat temu
  Niezły pomysł
  moja siostra zamiast korkociągu wzięła wkrętarkę :lol: i też poszło
 • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
  Joanna · 6 lat temu
  Już myślałam że kokos wygra, ale w końcu pękł i pięknie się oddzielił, zostawiając w środku "jajko kokosowe". Faktycznie prosty sposób.
  I warto choćby dla miseczek, bo w końcu kokos nie drogi, a oryginalnie wyglądają
 • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
  majka · 7 lat temu
  :lol: wypróbowałam, kokos jest pyszny

Polub nas na ...

Początek strony