Tort ajerkoniakowo- czekoladowy

Tort o smaku ajerkoniakowo- czekoladowym. Składa się z biszkoptu wzbogaconego dla wyglądu o dodatek czekoladowej posypki, żelki ajerkoniakowej i kremu mascarpone z białą czekoladą. Pokryty jest ganache z ciemnej czekolady. Tort jest wyrazisty i ciekawy w smaku. Jest mocno czekoladowy i ajerkoniak w żelkach jest też intensywnie wyczuwalny.

Składniki na tort o średnicy 20 cm i 9,5 cm wysokości:

Biszkopt na tortownicę 20 cm:

  • 4 jajka (rozmiar M), temperatura pokojowa
  • 150 g cukru
  • 120 g mąki pszennej
  • 50 g skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej
  • 40 g czekoladowej posypki cukrowej

Żelka ajerkoniakowa na tortownicę o śr. 16- 17 cm (składniki na 2 żelki):

  • 400 ml ajerkoniaku (likieru jajecznego)
  • 4 płaskie łyżeczki żelatyny w proszku (10 g)
  • 4 łyżki zimnej wody

Krem mascarpone z białej czekolady:

  • 200 g białej czekolady
  • 250 g słodkiej śmietanki 30- 36%
  • 250 g serka mascarpone, schłodzonego

Poncz:

  • 60 ml wody
  • 1 łyżeczka cukru
  • 2 łyżki ajerkoniaku

Ganache i polewa:

  • 400 g czekolady gorzkiej (50% kakao)
  • 200 g słodkiej, płynnej śmietanki 30% (plus trochę do polewy)

Sposób przygotowania:

  1. Do kremu mascarpone z białej czekolady należy najpierw przygotować ganache z białej czekolady: Białą czekoladę posiekać i przełożyć do wysokiej miski. Śmietankę mocno podgrzać, od razu ściągnąć z pieca i zalać czekoladę. Odczekać ok. 1 minutę, aby czekolada zmiękła, a następnie wymieszać łyżką, aż czekolada całkowicie się rozpuści i powstanie gładka masa. (Gdyby masa nie była gładka, zmiksować ją bardzo krótko blenderem do uzyskania jednolitej masy). Pozostawić do ostygnięcia, a następnie przykryć np. talerzykiem i wstawić na kilka godzin (ok. 6) lub na noc do lodówki.
  2. Przygotować dwie żelki ajerkoniakowe według przepisu: "Żelka ajerkoniakowa".
  3. Dno tortownicy o średnicy 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz. Odstawić na bok.
  4. Przygotować biszkopt: W misce wymieszać mąkę ze skrobią. W razie potrzeby przesiać. Odstawić na bok. Oddzielić białka od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie dodawać stopniowo cukier. Cały czas miksując na najwyższych obrotach, dodawać po kolei po jednym żółtku. Mieszankę mączną dodawać porcjami do masy jajecznej, delikatnie mieszając szpatułką lub krótko miksując robotem na najniższych obrotach, tylko do momentu połączenia się składników. Na końcu wmieszać szpatułką krótko czekoladową posypkę.
  5. Gotowe ciasto przełożyć do przygotowanej tortownicy i piec w nagrzanym piekarniku ok. 40 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół), do suchego patyczka.
  6. Biszkopt wyjąć z piekarnika. (Powinna wystawać górka poza formę). Gdy lekko opadnie, odwrócić biszkopt z formą do góry dnem na kratkę kuchenną wyłożoną papierem do pieczenia. Pozostawić do całkowitego ostygnięcia, a następnie oddzielić nożem od formy. Przeciąć dwukrotnie tak, aby powstały 3 blaty.
  7. Przygotować poncz: Chłodną wodę wymieszać z cukrem, aż się rozpuści. Następnie wmieszać likier.
  8. Do schłodzonego ganache z białej czekolady dodać schłodzony serek mascarpone. Całość zmiksować do momentu zgęstnienia kremu. (Nie miksować za długo, aby krem się nie zwarzył).
  9. Na paterze ułożyć jeden blat biszkoptowy, nasączyć go ⅓ ponczu i wyłożyć wartwę kremu z białej czekolady. Wyłożyć żelkę i przykryć kremem. (Jeśli macie obręcz do tortu, dobrze jest ją zapiąć, aby tort był prosty). Przykryć drugim blatem, nasączyć, rozsmarować trochę kremu, wyłożyć żelkę i przykryć kremem. Przykryć trzecim blatem i go nasączyć. Posmarować resztą kremu. Tort wstawić na kilka godzin (na co najmniej 3 godziny) do lodówki.
  10. Schłodzony tort wyciągnąć z lodówki, oddzielić nożem ciasto od obręczy i ściągnąć obręcz do tortu. Tort wstawić jeszcze do lodówki na ok. 1 godzinę, aby "osiadł" bez obręczy.
  11. Przygotować ganache: Czekoladę posiekać i przełożyć do miski. Śmietankę wlać do garnka i doprowadzić do momentu zagotowania. Czekoladę zalać śmietaną, odczekać chwilę, aby trochę zmiękła i wymieszać łyżką lub trzepaczką, aż powstanie gładki krem.
  12. Wyciągnąć tort z lodówki i posmarować ganache. Schłodzić w lodówce, aby ganache stwardniał. (Polecam nałożyć na schłodzony tort najpierw cienką warstwę ganache tzw. okruszkową. Tort schłodzić chwilę w lodówce, aby ganache lekko stwardniał i nałożyć drugą, grubszą warstwę ganache. Wygładzić packę lub łopatkę do tortu, zanurzoną uprzednio w gorącej wodzie i osuszoną ręcznikiem papierowym. Paterę z tortem stawiam na talerzu obrotowym. Ułatwia on pracę przy wygładzaniu kremu. Gdyby krem był za rzadki można poczekać, aż zgęstnieje. Ja tynkuję luźnym kremem, bo na schłodzonym torcie dość szybko zastyga).
  13. Jeśli pozostanie kremu ganache to można dodać do niego trochę śmietanki i ogrzać ponownie na niskiej mocy palnika, mieszając, aż masa się ociepli i połączy ze śmietanką. Śmietanki dodawać stopniowo, w ilości takiej, aby powstała średnio gęsta polewa.
  14. Chłodną polewę przełożyć do jednorazowego rękawa cukierniczego lub małego woreczka do mrożenia, odciąć róg i wylać ją na górę tortu, zaczynając od brzegów, aby spływała, a na wierzchu tortu szybko ją rozprowadzić np. małą łopatką lub tylną stroną łyżki.
  15. Tort wstawić do lodówki, aby polewa zastygła.

Uwaga:

  • Biszkopt, żelki i ganache z białej czekolady można przygotować dzień przed złożeniem tortu.

Czas:

Czas przygotowania:
Czas pieczenia:
Czas oczekiwania:
Ilość porcji

Liczba porcji:

ok. 16

Trudność Trudność: średnia
Koszt Koszt: wysoki
Tort ajerkoniakowo- czekoladowy Tort ajerkoniakowo- czekoladowy Tort ajerkoniakowo- czekoladowyTort ajerkoniakowo- czekoladowy