Tort Świnka Peppa

Tort w kształcie świnki Peppy w 3D, składający się z dwóch klasycznych tortów. Z jednego tortu wycięta jest głowa, a z drugiego sukienka. Kształt tortu nie jest skomplikowany do wycięcia, jedynie dekoracja jest pracochłonna, choć wcale nie jakaś trudna. Ja robiłam taki tort pierwszy raz i wyszedł jak widzicie. Na pewno potraficie zrobić ładniejsze świnki, a ja podsuwam wam sposób jej wykonania oraz przepisy na torty i kremy ;)

Tort jest duży i wysoki. Deska, na której leży ma wymiar 30x 40cm. Tort wysoki jest na ok. 10 cm.

Pracę przy torcie można podzielić na kilka etapów. W jeden dzień można upiec biszkopty. Chłodne zawinąć w folię spożywczą i pozostawić w temperaturze pokojowej. W drugi dzień przełożyć biszkopty kremami. W trzeci dzień otynkować torty i zrobić dekorację.

Składniki:

Biszkopt genueński jasny, tortownica 18 cm:

  • 100 g mąki pszennej
  • szczypta soli
  • 3 jajka (o temperaturze pokojowej)
  • 100 g cukru (najlepiej drobnego do wypieków)
  • 15 g masła

Biszkopt genueński ciemny, tortownica 18 cm: (Należy upiec dwa takie biszkopty)

  • 92 g mąki pszennej
  • 8 g kakao
  • szczypta soli
  • 3 jajka (o temperaturze pokojowej)
  • 100 g cukru (najlepiej drobnego do wypieków)
  • 15 g masła

Poncz:

  • sok wyciśnięty z ½ cytryny
  • 2 łyżeczki cukru
  • ok. 200 ml wody

Krem czekoladowy:

  • 200 g czekolady gorzkiej
  • 250 g serka mascarpone
  • 250 g słodkiej śmietany 30- 36%
  • 2 łyżki cukru pudru

Krem malinowy:

  • 150 g malin (świeżych lub mrożonych*)
  • 15 g cukru pudru
  • 125 g serka mascarpone
  • 150 g słodkiej śmietany 30- 36%

Kisiel malinowy:

  • 150 g malin (świeżych lub mrożonych*)
  • 2 łyżki cukru
  • 10 g skrobi ziemniaczanej

Krem Oreo:

  • 125 g serka mascarpone
  • 125 g słodkiej śmietany 30- 36%
  • 60 g ciasteczek Oreo
  • 1 łyżka cukru pudru

Masa maślana z mlekiem skondensowanym:

  • 500 g masła, temperatura pokojowa
  • 500 g słodzonego mleka skondensowanego, temperatura pokojowa
  • różowy (lub czerwony) barwnik spożywczy w żelu

Dekoracja:

  • ok. 150 g masy cukrowej
  • czerwony, niebieski, żółty, czarny barwnik spożywczy w żelu
  • posypka cukrowa
  • trochę startej na tarce o małych oczkach czekolady (do obtoczenia butów)

Sposób przygotowania:

  1. Przygotować biszkopt genueński jasny: Dno tortownicy o średnicy 18 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz.
  2. Masło roztopić. Pozostawić do ostygnięcia.
  3. Mąkę wymieszać z solą i przesiać (najlepiej dwukrotnie). Odstawić na bok.
  4. Całe jajka z cukrem ubijać mikserem na najwyższych obrotach przez ok. 10 minut na jasną, kremową masę. (Przy podniesieniu trzepaków miksera powinien na masie pozostać widoczny ślad).
  5. Szpatułką lub łyżką drewnianą wmieszać delikatnie przesianą mąkę i roztopione masło.
  6. Ciasto przełożyć do formy i wyrównać. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 35 minut, do suchego patyczka, w temperaturze 180°C, grzałka góra- dół.
  7. Po upieczeniu uchylić lekko drzwiczki piekarnika i pozostawić biszkopt na chwilę w piekarniku. Następnie wyciągnąć go z piekarnika i odwrócić do góry dnem na kratkę kuchenną lub na blat wyłożony papierem do pieczenia.
  8. Przygotować biszkopt genueński ciemny: Dno tortownicy o średnicy 18 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz.
  9. Masło roztopić. Pozostawić do ostygnięcia.
  10. Mąkę wymieszać z kakao i solą i przesiać (najlepiej dwukrotnie). Odstawić na bok.
  11. Całe jajka z cukrem ubijać mikserem na najwyższych obrotach przez ok. 10 minut na jasną, kremową masę. (Przy podniesieniu trzepaków miksera powinien na masie pozostać widoczny ślad).
  12. Szpatułką lub łyżką drewnianą wmieszać delikatnie przesianą mąkę z kakao i roztopione masło.
  13. Ciasto przełożyć do formy i wyrównać. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 35 minut, do suchego patyczka, w temperaturze 180°C, grzałka góra- dół.
  14. Po upieczeniu uchylić lekko drzwiczki piekarnika i pozostawić biszkopt na chwilę w piekarniku. Następnie wyciągnąć go z piekarnika i odwrócić do góry dnem na kratkę kuchenną lub blat wyłożony papierem do pieczenia.
  15. W ten sam sposób upiec drugi biszkopt genueński ciemny.
  16. Biszkopty pozostawić do ostygnięcia.
  17. Biszkopty przeciąć w połowie tak, aby z każdego powstały 2 blaty.
  18. W międzyczasie przygotować szablony: Na papierze do pieczenia położyć dno tortownicy o średnicy 18 cm i narysować dwa koła i je wyciąć. Na jednym naszkicować głowę i ją wyciąć. Chcąc wyciąć sukienkę, należy drugie koło przyłożyć do dna tortownicy (lub do głowy) i odciąć taki kawałek po łuku, aby pasował do dna tortownicy (głowy). Dół koła ściąć na prosto. (Odciąć jak najmniejsze kawałki).

2

  1. Przygotować poncz: Chłodną wodę wymieszać z sokiem cytryny i cukrem. Odstawić na bok.
  2. Przygotować krem czekoladowy: Czekolady połamać na kawałki i roztopić w kąpieli wodnej. Pozostawić do lekkiego ostygnięcia. (Czekolada powinna być lejąca i może być lekko ciepła). Śmietanę ubić na sztywno. Odstawić na bok. Mascarpone zmiksować chwilę z cukrem pudrem. Dalej miksując, wlewać płynną czekoladę, miksując tylko do momentu połączenia się składników. Bitą śmietanę wmieszać delikatnie szpatułką do masy czekoladowej.
  3. Jeden ciemny blat ułożyć albo bezpośrednio już na desce, na której będzie leżał cały tort, albo na innej desce lub paterze. Nasączyć częścią ponczu. Wyłożyć połowę kremu czekoladowego, przykryć jasny blatem biszkoptowym i nasączyć. Wstawić do lodówki.
  4. Inny, ciemny blat biszkoptowy ułożyć na innej desce, nasączyć i wyłożyć drugą połowę kremu czekoladowego. Przykryć jasnym blatem, nasączyć i wstawić do lodówki.
  5. Przygotować kisiel malinowy: Do malin dodać cukier puder i zmiksować blenderem na mus. (W przypadku malin mrożonych należy do miski z rozmrożonymi malinami dodać cukier puder i zmiksować blenderem na mus). Mus przetrzeć przez sitko, aby pozbyć się pestek.
  6. Połowę musu wymieszać dokładnie ze skrobią. Resztę musu przełożyć do garnka i zagotować. Dodać rozmieszany mus ze skrobią i mieszając, doprowadzić do zagotowania. Gotować 1 minutę, ciągle mieszając.
  7. Wyciągnąć pierwszy tort z lodówki. Gorący kisiel rozłożyć na jasnym biszkopcie, pozostawiając ok. 1 cm wolnego od brzegu. Pozostawić do ostygnięcia i wstawić z powrotem do lodówki.
  8. Przygotować krem Oreo: Całe ciasteczka Oreo (razem z kremem) zmiksować w malakserze/ blenderem lub przełożyć na woreczka do mrożenia i pokruszyć np. wałkiem. Zimny serek i zimną śmietanę przełożyć do miski i ubić przez chwilę na gęsty krem. (Stopniowo zwiększać obroty, zaczynając od najniższych, bo jeśli śmietana jest płynna to będzie pryskać. Nie miksować za długo, aby się nie zwarzyło). Pod koniec dodać cukier puder. Na końcu wmieszać szpatułką pokruszone ciasteczka.
  9. Krem Oreo wyłożyć na zimny kisiel malinowy. Przykryć ciemnym blatem biszkoptowym, nasączyć i wstawić do lodówki na kilka godzin (lub noc), aby tort dobrze się schłodził.
  10. Przygotować krem malinowy: Maliny zmiksować blenderem na mus. (Jeśli były mrożone, blendujemy razem z sokiem, który puściły). Przetrzeć przez sitko, aby pozbyć się pestek. Zimny serek i zimną śmietanę przełożyć do miski i ubić przez chwilę na gęsty krem. (Stopniowo zwiększać obroty, zaczynając od najniższych, bo jeśli śmietana jest płynna to będzie pryskać. Nie miksować za długo, aby się nie zwarzyło). Pod koniec dodać cukier puder. Na końcu wmieszać delikatnie szpatułką mus malinowy.
  11. Krem malinowy wyłożyć na jasny biszkopt drugiego tortu. Przykryć ciemnym biszkoptem, nasączyć i wstawić do lodówki na kilka godzin (lub noc), aby tort dobrze się schłodził.
  12. Przygotować masę maślaną z mlekiem skondensowanym: Masło utrzeć mikserem na jasną, kremową masę. Dalej miksując, wlewać cienkim strumieniem słodzone mleko skondensowane. Miksować, aż powstanie gęsty krem. Dodać trochę różowego (lub czerwonego) barwnika spożywczego i zabarwić masę na różowo.
  13. Na schłodzonym, pierwszym torcie położyć szablon głowy i wyciąć ją ostrym nożem. (Odcięte kawałki zachować).

3

Tort 1, przełożenia od dołu: biszkopt kakaowy, krem czekoladowy, biszkopt jasny, kisiel malinowy, krem Oreo i biszkopt kakaowy.

  1. Tort obłożyć cienką warstwą kremu maślanego.
  2. Na schłodzonym, drugim torcie ułożyć szablon sukienki i wyciąć. (Odcięte kawałki zachować).

4

Tort 2, przełożenia od dołu: biszkopt kakaowy, krem czekoladowy, biszkopt jasny, krem malinowy i biszkopt kakaowy.

  1. Tort połączyć z pierwszym tortem i obłożyć cienką warstwą kremu maślanego.
  2. Odcięte kawałki przykleić za pomocą kremu maślanego do głowy i wyciąć koronę. Koronę pokryć kremem maślanym. Odcięte resztki ciasta z korony zagnieść ręką na jednolitą masę (tak, jak do cake pops) i uformować dwa butki. Butki schłodzić w lodówce.

5

  1. Głowę i koronę posmarować drugą warstwą kremu, wygładzając powierzchnię jak najdokładniej.

6

  1. Do reszty masy dodać trochę barwnika czerwonego, aby uzyskać kolor ciemnoróżowy. Masą posmarować dolny tort.
  2. Z masy cukrowej zrobić oczy, buzię, policzek, kontur świnki razem z nosem i koroną, ręce, nogi, różdżkę i napis. (Do zrobienia konturów, rąk i nóg użyłam dekoratora do lukru plastycznego).

7

  1. Koronę wypełnić posypką cukrową.
  2. Butki obtoczyć w startej na tarce czekoladzie i ułożyć na desce.
  3. Tort wstawić do lodówki.

Uwaga:

  • * Jeśli maliny są mrożone, należy przełożyć je do miski i pozostawić do rozmrożenia.
Ilość porcji

Ilość porcji:

ok. 25

Trudność Trudność: średnia
Koszt Koszt: wysoki
Tort Świnka Peppa Tort Świnka Peppa